Asjad, mida võiksid teada enne raha annetamist

veebruar 10, 2019 | By NGOnet | Filed in: Uued postitused.

Ükskõik, kas kavatsed annetada 10 eurot, 1000 eurot või 10 000 eurot, tegemist on siiski rahalise tehinguga, mis tähendab, et sellega võivad kaasas käia teatud riskid. Paraku ei saa salata, et isegi heategevuse puhul võib kokku puutuda petturitega, kes üritavad heausklikke inimesi ära kasutada. Tagamaks, et sinu annetus läheb tõesti õilsa eesmärgi täitmise nimel ning see jõuab inimesteni, kes seda annetust vajavad, anname alljärgnevalt mõned nõuanded, mida võiksid meeles pidada rahaliste annetuste tegemisel.

1. Veendu, et mõistad heategevusprojekti eesmärki ning see oleks realistlikult saavutatav

On võimalik, et leiad heategevusprojekte, mis lubavad väga suurejoonelisi asju ning näivad töötavat suurte eesmärkide suunas nagu näiteks „näljahäda lõpetamine“. Kuigi ambitsioonikas eesmärk ei ole halb, on oluline, et selle taga oleks ka teatud reaalsus.

Legitiimsetel heategevusprojektidel on tavaliselt kirja pandud väga detailsed eesmärgid. Mis veelgi enam, tavaliselt on võimalik näha informatsiooni selle kohta, millised eesmärgid on varasemalt saavutatud. Kui otsid projekti, kuhu annetada, tasub otsida organisatsioon, mis on kenasti taolise info annetajatele valmis pannud. Kui taolist infot ei ole ja heategevusprojekti eesmärk on liialt üleüldine või puudub struktuur, ei pruugi tegemist olla kõige parema heategevusprojektiga, millesse oma raha annetada.

2. Veendu, et tegemist oleks registreeritud mittetulundusühinguga

Heategevusprojektide puhul on lihtne unustada seda, et projekti taga peaks peituma legitiimne registreeritud ettevõte. Teise asjana on lihtne unustada seda, et kui veebilehel ongi kirjas mõne MTÜ nimi, siis ei pruugi see olla reaalne registreeritud ettevõte, vaid hoopis vale, millega üritatakse annetajaid lõksu meelitada.

Enne, kui hakkad raha kandma heategevusprojekti tarbeks, kontrolli, et tegemist oleks reaalse ettevõttega. Selle jaoks võid kasutada ametlikku Äriregistrit, kus on registreeritud ka kõik mittetulundusühingud. Kui sa ei leia infot ettevõtte kohta äriregistrist, on väga reaalne võimalus, et tegemist võib olla pettusega või on toimumas midagi muud kahtlast.

3. Küsi julgelt aru selle kohta, kuidas mittetulundusühing annetuste summat jaotab

Kui sa annetad raha, siis on selge, et tahad, et sinu raha eest tehtaks midagi olulist, mitte ei kulutataks tühja-tähja peale, mida projekti haldaval ettevõttel vaja on. Professionaalide sõnul peaks mittetulundusühing kulutama vaid umbes veerandi sissetulevast rahast ettevõtte haldamisele ja selle projekti juhtimisele kuluvatele vajadustele. Pole aga sugugi ebatavaline kuulda, kuidas mõni heategevusorganisatsioon on hoopis kulutanud annetajate raha ebavajalikele asjadele või tõstnud juhatuse palka ebamõistlikul määral, et finantseerida luksuslikku elustiili.

Ära karda pärida järgi, kuidas organisatsioon raha kulutab. Lõppude lõpuks on tegemist ettevõttega, kellel on raamatupidamine ja iga-aastased majandusaruanded. Kui ettevõte ei ole kategooriliselt nõus infot andma või miski ettevõtte kulutustes ei tundu sinu jaoks vastuvõetav, on mõistlik valida mõni teine organisatsioon annetamiseks.

4. Vaata üle organisatsiooni juhatus

Nagu öeldakse, siis ettevõte on nii hea nagu selle juhid. Täpselt sama kehtib ka mittetulundusühingute puhul. Parimate heategevusprojektide ja -ühingute juhid on avatud ja ei peida end kulisside taha. Mis veelgi enam, MTÜ-de juhid suhtuvad oma ettevõtmisesse kirglikult ning usuvad ilmselgelt oma projekti puhtalt oma tõekspidamiste tõttu.

Kui ühingu juhiga on midagi mäda, ei saa ka oodata, et asjalood on paremad ettevõttesiseselt. Näiteks, kui soovid annetada ettevõttesse, mis tegeleb loomade õigustega ning üritab aktiivselt võidelda karusloomafarmide vastu, siis ei ole eriti usaldusväärne, kui ühingu eesotsas on inimene, kes on tuntud karusnahaarmastuse poolest. Taolistele faktoritele tasub kahtlemata mõelda.

Kuigi see võib tunduda ebareaalsena pöörata nii palju tähelepanu annetamisele ning teha nii palju uurimustööd, tagab selline väike taustauuring, et sinu raha läheb õigesse kohta. Ära karda küsida tulemuste kohta ning ära karda teha uurimustööd – see tagab, et sinu annetuse eest saab tõesti mõni abivajaja abi.


Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga